Weöres Sándor Általános Iskola Újság
Keresünk s, majd
papírra vetünk.

MENÜ

 

Quilling technika

 

  • Ismerjétek meg a quilling technikával. Ez a kézimunkafajta teljesen elvarázsolt. Újabban már 3D-s figurák elkészítésével is foglalkozom, és nagy örömöm telik benne. Így elhatároztam, hogy húsvétra is készítek valami szépet. Családom körében nagy tetszést aratott, a most Önöknek elküldött "Húsvéti kert" elnevezésű kis munkám. Ezen felbátorodva, és családom unszolására küldöm most el Önöknek is az erről készült képeket. Hátha Önöknél is tetszést arat.

Elkészítés

  1. A készítéshez színes tónuspapírokat használtam, a virágzó fa törzse hurkapálcikából, az ágak drótból készültek, papírral bevonva.
  2. Minden hobbyragasztóval van rögzítve. Más anyagot nem használtam.

 

 

Gravírozás

Gravírozás története

Az első bizonyítékot a gravírozásra ,Dél-Afrikában találtak a víztartó edénynek használt strucc tojáshéjon sávozásos minta látható. A felső-paleolitikumban a gravírozás csonttal és elefántcsonttal fontos technikának számított, sziklákon, barlangokban talált számos őskori lelet bizonyítja ezt az egész világon.

Körülbelül Kr. e. 3000-ban sumér és a hettita faragók gravíroztak "pecséteket",pecsétnyomókat. Gyönyörűen faragott drágaköveket, az úgynevezett cameosokat találtak Egyiptomban és Rómában is,valamint az egyiptomi hieroglifák faragott technikával is készültek. A művészeti cameo vágás tetőzött Rómában az első század előtt és Krisztus után. Több ezer cameost faragtak, például Nagy Sándornak és a római történész és tudós Pliniusnak is.

 

A Gravírozás gyakorlata:

A gravírozási technikát nehéz megtanulni. Az anyag felületének bevágása keményebb tárgyal, általában sima felületre, vágási barázdák elkészítésével. Az eredmény lehet egy díszített tárgy ezüst, arany, üveg, drágakő gravírozva, vagy készülhetett metszet mélynyomtatáshoz nyomólemez, a réz- vagy más fém, fa felületekre, nyomdai képek, papírnyomat, illusztrációk,mézeskalács formák, ezeket a képeket nevezik metszeteknek.

A gravírozás történelmileg fontos módszer lett, nagy mennyiségű papírképek és zenei művek(kották)előállítása (könyv nyomtatás), vagy a művészi sokszorosított grafika , valamint a kereskedelmi reprodukciók és illusztrációk a könyvek és magazinok számára.

Sokszorosított grafika készítésében, nagy szerepet játszott a rézkarc, rézmetszet, fametszetetek (nyomódúcok), réz-lemezgravírozás vagy rézmetszés és hasonló technikák. Rézkarcoló, fametsző edzett acélból készült, eszközt vésőt használ, melyet kézzel, tenyérrel nyom vagy ütögeti. Használatba kerülnek a különböző formájú és méretű gravírozó vésők, hogy különböző típusú vonalakat lehessen képezni velük. A véső egy egyedülálló, és felismerhető minőségű egyedi vonalat eredményez, tiszta élek. Az árnyalat eszköz enyhén ívelt,ezt alkalmazzák a sokszorosított grafikánál.

A kézi gravírozás egy ideig nem használt nyomólemezt, hanem a személyes egyedi díszített ékszerek, lőfegyverek, trófeák, kések és más finom fém termékek díszítésére használták.

Acélgravírozás is ugyanazt a technikát használja, acél, vagy acél-felületű lemezek, és leggyakrabban használják bankjegyek, könyv illusztrációk, folyóiratok és a sokszorosított nyomatok készítésére, ennek a gravírozási technikának népszerűsége csökken, kivéve a bankjegyek és más biztonsági nyomtatásoknál. Gravírozás módszerét használják az eredeti egyedi művészi kifejezésre.

Más gravírozási technika: Pyrography a fa vagy más anyagok művészi díszítése égésnyomok alkalmazásával egy fűtött tárgy, például egy acéldrót, vagy izzószál használatával. Pirográfia azt jelenti: " tűzzel írás", a görög "pur" (tűz) és a "graphos" (írás). Lehet gyakorolni az eljárást speciális modern eszközökkel is, izzó fémheggyel, vagy akár napfény koncentráljuk egy nagyító lencsével, segítségével, vagy lézerfénnyel. Ezekkel az eszközökkel számos tónus és árnyalat érhető el. Különböző hőmérsékletet használva, különböző hatások érhetők el. Égetéses technika alkalmazható bőr tárgyakra is. A bőr alkalmas arra, hogy merész terveket, nagyon finom árnyékolást lehet elérni általa. Speciális növényi cserzett bőr kell használni, ami égés közben nem mérgező. Általában világos színekkel jó kontrasztot ad.

Manapság a gravírozást ősi technikáját felváltották a marógépek,CNC gravírozok ,leasergravírozó gépek,famarók ,pirográfiai eszközök,elektromos,napfény,lézer.


 

 

Folyamata:

  • Mintázat megtervezése , megrajzolása igen nagy pontosságú és bonyolultságú tervek készítése.
  • Rajz átalakítása munka folyamattá, gravirozás és vágas vagy mind a kettő egy feladatban, sorozat gyártás.
  • Munkamenet bevítele a gravirozógépbe
  • Anyag beállítás és gravirozás

Müködése

A lézeres gravírozógép három fő részből áll: a lézer, a vezérlő, és egy felület. A lézer, mint egy ceruza, a kibocsátott fénysugár által lehetővé teszi a vezérlő segítségével mintákat a felületen kialakítani. A vezérlő (általában egy számítógép) vezérli a irányát, intenzitását, a sebességet a mozgás irányát, és terjedését a lézersugárnak, amely létrehozza a kívánt mintázatot felszínen. A pont, ahol a lézer megérinti a felületet a fókuszpont, a lézer optikai rendszer. Ez a pont általában kicsi, kevesebb, mint egy milliméter (0.1-0.01 milliméter). A sugárnyaláb energiája megváltoztatja az anyag felületét középpontban. Felmelegíti a felszínt, ami elpárolog, vagy esetleg az anyag megtörik (üveg, üvegszerű) és lehámlik a felszíne. Így anyagot el lehet távolítani a felületről, hogy létrejöjjön a metszet.

Lézergravírozás, vagy lézeres jelölés, vagy lézeres vágás :a tárgy felületébe egy jelet-mintát gravíroznak. A technikához nem kell festék, és nem kell hozzá különleges betétszerszám, amely kapcsolatban van gravírozandó felszínnel és így az elhasználódik,elkopik. Ezek a tulajdonságok megkülönböztetik lézeres gravírozást az alternatív gravírozástól vagy jelölés technológiáktól, ahol pl. fejet kell cserélni, vagy festékeket kell használni. A lézeres gravírozás hangsúlyosabbá vált a speciálisan kialakított lézerezhető anyagok, lézer-érzékeny polimereket és új fémötvözetek következtében.

Lézervágás: fókuszált lézernyaláb melegíti a felületet az anyag forráspontra melegszik és létrehoz egy gyorsan mélyülő lyukat. Mivel a lyuk mélyül, és az anyag forr, gőz keletkezik, erodálja az olvadt falakat, és tovább bővíti a már meglévő lyukat és ennek következtében átvágja az anyagot. Nem olvadó anyagok, mint a fa, plexi, bőr hőre keményedő műanyagok általában evvel a technikával eredményesen vághatok. .....Forrás: Wikipedia.

Gravirozással díszíthető,készíthető termékek:bolti tábla,borosüvegtartó,házszám,háziáldás,karácsonyfa dísz,tojástartó,fa lapátka,puzzle,cimer,mikulás figura,......


 

 

 

 

 

 

 

 

Almás céklasaláta recept

 

 

Hozzávalók:

  • 50 -60 dkg  cékla
  • 2 alma
  • 4-5 ecetes uborka (kb. 10 dkg)
  • 10 dkg reszelt torma
  • 3 dl tejföl
  • só ízlés szerint
  • cukor ízlés szerint
  • ecet ízlés szerint
  • kevés köménymag

 

 

A céklát megfőzzük, ha langyosra hűlt, leszedjük a héját. Legyaluljuk és a szokásos módon cukros, sós, köménymagos, ecetes lében áztatjuk.

Hozzáadjuk a gyalult ecetes uborkát, a reszelt tormát és az apróra vágott almát. Kicsit megsózzuk, hozzákeverjük a tejfölt és jól átforgatjuk.

Kb. 1 órát hagyjuk állni, hogy az ízek jól összeérjenek.

Használhatunk bolti ecetes céklát és tormát is, de ekkor az ecettel és sóval csínján kell bánni.

 

 


 

 

 


Göngyölt pulykamell aszalt szilvával recept

 

 

 

 

 

Hozzávalók:

  • 12 szelet pulykamell
  • 12 szelet baconszalonna
  • Kb.20 dk. aszalt szilva
  • kevés vörösbor
  • kevés fehér bors
  • olaj

 

 

Göngyölt pulykamell aszalt szilvával

Az aszalt szilvát beáztatjuk finom vörösborba. Legalább 1 napig hagyjuk érlelődni, hogy alaposan megszívja magát nedvességgel.

A megmosott pulykamellet a hártyáktól, inaktól megtisztítjuk, kiklopfoljuk, megszórjuk fehér borssal és sóval. A baconszalonna szeletekre a pulykamellet ráhelyezzük, rárakjuk a kimagozott aszalt szilvákat, és felgöngyöljük, majd vékonyan kiolajozott tűzálló tálba helyezzük, szorosan egymásmellé rakjuk, hogy a szilva ne tudjon kiesni. Kívülről is enyhén megsózzuk. Kevés vizet öntök alá, de a borból is önthetünk hozzá, pikánsabb ízt kapunk

Olajjal megkenjük és 160 C-fokra előmelegített sütőben megsütjük, úgy hogy a teteje is megpiruljon. Krumplipürét, krumplisalátát, aszalt szilvát, készíthetünk mellé.

 

 

 


 

Asztali nézet