Weöres Sándor Általános Iskola Újság
Keresünk s, majd
papírra vetünk.

MENÜ

A Gitár

Fajtái:

-Akusztikus gitár

-Elektromos gitár

-Basszusgitár

-Warr-gitár

 

Akusztikus gitár

http://images.gittigidiyor.com/3610/IBANEZ-AEG10E-VS-ELEKTRO-AKUSTIK-GITAR-KARGO__36102168_0.jpg

Az akusztikus gitárok csoportjába tartozik minden olyan gitárfajta, mely akusztikus módszerrel, a rezgésbe hozott húrja által gerjesztett hangszertest vagy más mechanikus rezonátor segítségével sugározza ki hangját. Az elektronikus hangfeldolgozás térhódítása előtt természetesen minden hangszer „akusztikus” volt, az akusztikus gitár fogalma a húrjainak rezgését elektronikus úton feldolgozó elektromos gitártól való megkülönböztetés miatt terjedt el.

 

Elektromos gitár

Stratocaster2.jpg

Az elektromos gitár egy kordonfon, azaz húros, pengetős hangszer. Ezen belül egy gitártípus, ahol a pengetett hang megszólaltatása egy elektromos eszköz (hangszedő) segítségével történik, szemben az akusztikus gitárokkal, ahol a hangot maga a gitár rezgőteste hozza létre.

Az elektromos gitár feltalálása, azaz már az 1950-es évek eleje óta szinte minden könnyűzenei együttes elengedhetetlen hangszere. Elterjedése nagyban hozzájárult a rockkultúra kialakulásához, így napjainkra az egyik legnépszerűbb hangszerré vált.

Megjelenését követően indult el az a mozgalom, aminek köszönhetően a zenekritikusok egyre komolyabban vették a „könnyű” zenét és felfigyeltek rá, hogy a klasszikus zene korszaka után is létrehozhatóak maradandó értékű zeneművek. Mára az elektromos gitár betört szinte minden műfajba – átlépve a rock határain, megjelenik a popzenétől egész a dzsesszig szinte mindenütt.

Basszusgitár

A basszusgitár a gitár mélyebb hangfekvésű változata. Legismertebb ezek közül az elektromos basszusgitár, ami külsőre hasonlít az elektromos gitárhoz, de legtöbbször csak négy húros, és menzúrája, tehát rezgő húrhosszúsága nagyobb, húrjai vastagabbak a gitárhoz képest. Hangolása legtöbbször a nagybőgővel azonos, tehát húrjai a gitár alsó húrjaihoz képest egy oktávval mélyebbek.

Az elektromos basszusgitár az 1950-es években jelent meg a szórakoztatózenében a nagybőgő helyettesítő hangszereként. A legtöbb műfajban a ritmusszekcióhoz tartozik, de a dzsessz és funk stílusokban szólózásra is használják. Meghatározó szerepe miatt szinte az összes könnyűzenei műfaj elengedhetetlen szereplője.

 

 

Warr-Gitár

Warr-Guitar-Raptor.jpg

A Warr-gitár egy 10, 12, 15 vagy ritkán több húros érintőgitár. Mark Warr, egy hangszer, főleg gitár, illetve húros hangszer készítésével foglalkozó művész fejlesztette ki. Lényege, hogy pengetés helyett csak a húrok érintésével, finom ütögetéssel szólaltatjuk meg az egyes hangokat.

A rajta történő játékhoz csak egy ujjra van szükség egy hang megszólaltatásához – szemben a hagyományos gitárral, ahol kettőre: egy ujj a hang lefogásához, egy pedig a húr pengetéséhez. Így a két kéz minden ujját egyszerre lehet használni játékkor. Ez lehetővé teszi több mint egy szólam játszását egyidejűleg, vagy lehetőséget ad arra, hogy megosszuk a játékot a két kéz ujjai között.

Mark Warr különlegességét a hangszerkészítésben a fa használata adja. Rengeteg különbözőfajta fát használ az egzotikustól az átlagosig, a specifikus és meglehetősen bonyolult kombinációkig az eltérő hangszínek eléréséhez. A Mark Warr által készített hangszerek mindegyike máshogyan szólal meg.

Ránézésre az egyik egyik legfőbb különbség e hangszer és egy hagyományos gitár között az, hogy hogyan áll a hangszer a zenészen. Egy gitár, ha vállpánttal viselik, vízszintesen áll. Warr-gitárt viselésekor a hangszer inkább függőleges helyzetű, de könnyű súlya miatt vízszintes helyzetbe hozható, mint egy hagyományos gitár. Ez azt jelenti, hogy az érintőgitáros stílushoz kényelmesebb függőleges pozíció választható, a hagyományos játékhoz pedig a vízszintes.

 

Híres gitárosok

Jimi Hendrix

Jimi Hendrix 1967.jpg

James Marshall „Jimi” Hendrix (Seattle, Washington, USA, 1942. november 27. – London, Egyesült Királyság, 1970. szeptember 18.) amerikai gitáros, énekes, zeneszerző. Mind a mai napig valóságos kulturális ikonnak számít. Rajongók és kritikusok egyaránt elismerik kivételes tehetségét, sokak szerint Jimi Hendrix a valaha élt legjobb és legnagyobb hatású rockgitáros. 1967-ben tett szert világhírnévre, amikor zenekarával, a The Jimi Hendrix Experience-szel a montereyi popfesztiválon első amerikai koncertjét adta. 1969. augusztus 18-án az ő fellépésével zárult a woodstocki fesztivál. Tragikus hirtelenséggel, 1970. szeptember 18-án, londoni lakásán hunyt el – 27 éves volt.

 

Ritchie Blackmore

Az 1945-ös születésű Blackmore története úgy kezdődik, mintha egy tanmese volna, a tanulság: gyakorolni, gyakorolni, gyakorolni! Tizenegy évesen kapta gitárját az apjától, aki úgy ösztönözte, hogy azt mondta neki: ha nem tanul meg játszani rajta, szétveri a fején a hangszert. A klasszikus zenei leckék azonban elég nyögvenyelősen mentek, azonban két év múlva felfedezte magának a klasszikus rocknroll akkori hőseit. 1968-ban alakul a Deep Purple, tagjai Ritchie mellett: John Lord billentyűs, Rod Evans énekes, Ian Paice dobos és Nick Simper basszusgitáros.

Az új együttes először a Ritchie Blackmores Rainbow névre hallgatott. 1997 óta Candice Nightb énekesnővel, valamint menyasszonyával illetve feleségével vezeti a Blackmores Night nevű együttest, amely egyszerre épít a folkra és a reneszánsz zenére, no meg persze a jó öreg elektromos gitárra.

Innovatív játéka, pengetési technikája, ujjainak viharos sebessége évtizedek óta ad példát a gitárosoknak. Erőteljes riffjei a heavy metalra hatottak, a blues és a klasszikus zene iránti érdeklődése a progresszív műfajokra.

 

Keith Richards (Dartford, Kent, Anglia, 1943. december 18.) angol gitáros, zeneszerző, énekes.

1963-ban lépett be a Rolling Stones együttesbe. Zeneíró barátjával, a Stones énekesével, Mick Jaggerrel több száz számot írtak és vettek fel. 2003-ban a Rolling Stone magazin ?A világ 100 legjobb gitárosa? című számában 10.-nek választotta meg. A banda mindig is oszlopos tagjaként megkapta a Rolling Stones másodszámú vezetője címet. Jellemzőjévé vált a folytonos kábítószerhasználat ami jelentős hatással volt életére, külsejére és zenéire, például a ?Honky Tonk Women?-re.
Zenei tehetségén kívül színészi tehetségét is megmutatta A Karib-tenger Kalózai harmadik részében, ahol Jack Sparrow (Johnny Depp apját, vagyis a ?kalóz-törvény? őrét játszotta.

 

Eric Patrick Clapton

(Ripley, Surrey megye, Egyesült Királyság, 1945. március 30.), a Brit Birodalom Legkiválóbb Tagja kitüntetés tulajdonosa, becenevén "Slowhand" (?lassúkezű?), Grammy díjnyertes brit gitáros, énekes és zeneszerző. A rock-korszak egyik leginkább megbecsült és legnagyobb hatású gitárosa, akit egyedülálló módon háromszor is beiktattak a Rock and Roll Hall of Fame-be. Clapton a popzene történetének egyik legnagyobb hatású zenésze.

Bár karrierje során többször váltott stílust, zenéje megőriztea blues hagyományait. Claptont karrierjének több szakaszában is újítónak tartották, ezek közül kiemelkedik a blues-rock (The Yardbirds és John Mayall & the Bluesbreakers) és a hard rock (Cream) terén nyújtott teljesítménye. Különböző stílusokban is komoly sikereket ért el: delta blues (a Robert Johnson tiszteletére megjelent Me and Mr. Johnson című album), pszichedelikus rock ("Sunshine of Your Love"), pop ("Change the World") és reggae ("I Shot the Sheriff").

 

Asztali nézet